Memento (2000)

6. června 2012 v 22:46 | ostrou |  Filmové tipy

M E M E N T O


,,Takže, kde to vlastně jsem? Jsem v nějakm hotelovém pokoji. Kdo ví, co se stalo. Je tu klíč. Je mi, jako bych tu byl poprvé, ale možná jsem tady týden, tři měsíce. Nelze to odhadnout. Je to jen anonymní pokoj." (klikněte na ,,celý článek")Film od reřiséra Christophera Nolana, v hlavní roli Guy Pearce, Joe Pantoliano a Carrie-Anne Moss.

Příběh:


Leonard Shelby (Guy Pearce) trpí zvláštním druhem amnézie. Když říkám zvláštním, tak tím myslím, že je to skutečně vyjímečné, protože od té doby, co se mu stalo ono zranění, není schopen vytvářet nové vzpomínky. Pamatuje si všechno možné ze své minulosti až do onoho okamžiku. Nyní na něj můžete mluvit třeba dvě hodiny, on se s vámi seznámí a třeba si budete i rozumět, ale za dvacet minut vše zapomene a zeptá se vás: ,,Kde to jsem? Kdo jste?"

Píběh se odehrává v malém městě ve Spojených státech. Leonard Shelby se kdysi dávno stal obětí útoku násilného vraha, díky němuž Leny přišel o svou manželku. I přes svůj celkový stav je rozhodlý, že se pomstí, proto pátrá po onu vrahovi Johnovi G. Jak už jsem řekl, Leonard není schopen tvořit nové vzpomínky, tím to má složitější a každou chvíli může někomu snadno naletět. Přišel na to, že když má jakoukoli informaci, nebo když pozná kohokoli nového, měl by si tyto fakta zařadit někam, kde mu to pomůže vrátit se do reality i po jeho opětovnému zapomění. Nejlepší způsob uchování informace je vytetovat si ji na tělo. Dále nosí plné kapsy fotografií, kde jsou popsány jeho známé osoby a místa. ,,Jestli to má fungovat, musíš mít systém."

Další postavy:


Teddy: Zdejší známý, který se Lenyho neustále snaží k něčemu přemluvit. Nikdo u něj nedokáže odhadnout, co skutečně chce udělat. Tváří se, že mu chce pomoct, ale Leonard už jen ze svých vlastních informací ví, že je to lhář a že mu nemůže důvěřovat. (Joe Pantoliano)

Natálie: Barmanka, která údajně také v minulosti někoho ztratila a má zájem Lenymu pomoct. Dříve měla přítele Jimmiho, který byl zapletený do obchodování s drogami. Občas ji frustruje Leonardův stav a není jí příjemné, že mu musí své bolestné vzpomínky vyprávět pořád dokola. (Carrie-Anne Moss)

Proč právě tento?


Dost zvláštní je způsob vyprávění celé dějové línie. Neuvidíte ji totiž chronologicky, nýbrž pozpátku. Film začíná na konci příběhu a každá následující kapitola pak končí tam, kde zalača předchozí. Navíc je to první komerční celovečerní snímek od režiséra Christophera Nolana, který je dnes mezi těmi nejvybranějšími. Tento film oslovil nespočet producentů na celém světě a poskytl tak Nolanovi možnost mnoha otevřených dveří. Získal dvě nominace na Oscara za střih a scénář.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sárinka* Sárinka* | Web | 6. června 2012 v 22:56 | Reagovat

Super blog!! :) Moc se mi líbí. :D Fakt bomba!! :) Jen tak dál. ;)
Kdyby jsi chtěla, zavítej na můj právě rozjíždějící se blog. Tvá návštěva mě velice potěší a nakopne k provozu blogu. Děkuji. :)
Pa)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama