Jak se točí film

14. června 2012 v 10:58 | ostrou |  Živá filmová realita
Opět vás všechny zdravím. Dnes se zaměříme na základní strukturu postupu při vytváření filmu, jako audiovizuálního díla. Ti z vás, kteří už si někdy sami zkusili něco natočit, budou více v obraze. Nicméně, tímto tématem se vás budu snažit nakopnout, a pokud jsou mezi vámi jedinci, kteří by si chtěli v tomto oboru vytvořit svou kariéru, tak vás můžu navést správným směrem. (klikněte na ,,celý článek")

Pojďme se na to podívat z pohledu obyčejného amatéra.

1) Co je na prvním místě? Jednoznačně myšlenka. Máte-li myšlenku, rozpracujete ji a vytvoříte zápletku, od níž se budou odvíjet všechny ostatní dějové línie. Co může být taková prvotní myšlenka? V podstatě cokoli. Novinový článek, kniha, komix, atd. To záleží čistě jen na vás. Jak takovou myšlenku rozpracovat? Je sice pravda, že u amatérského filmu nemusíte žádný postup dodržovat, ale pro lepší představu vám osvětlím szandartní postupy, které vašemu výtvoru vždycky pomáhají k dokonalosti. V prvotní verzi se příběh rozpracuje do takzvané synapse, což je jen stručný popis děje, rozdělený do základních kapitol. To ale není nutný prvek ve filmové tvorbě. Základním podkladem bývá samozřejmě scénář. To je ale svláštní téma, jehož struktuře bych tu raději tolik pozornosti nevěnoval, ačkoli je to dosti důležitá složka filmové produkce. Velice jednoduchý návod, jak psát scénář, najdete na této adrese, kde jsou doporučeny i zvláštní editory stavěné právě pro tvorbu filmových scénářů. Já osobně bych doporučil Celtx, který je zdarma a má dosti jednoduché ovládání.

2) Jakmile máme hotový příběh, pustíme se do sestavení hereckého obsazení a štábu. Vy jste režiséři, čili musíte nejlépe vědět, jak by dané postavy měly vypadat. Vy musíte znát jejich charakter nejlépe a vy také musíte mít největší podíl na obsazování herců.
Co se týká štábu, tady je váš výběr lidí u každého filmu individuální. Musíte mít vymezené prostředky, které budete u natáčení potřebovat. Musíte si udělat jasno, kolik použijete na place světel, kolik mikrofonů, kolik kamer, atd. Natáčíte-li souboj, bude se vám hodit maskér/maskérka. Chcete-li vytvořit počítačové triky ale neumíte to, musíte si sehnat specialistu. Chcete vlastní filmovou hudbu, sežentě někoho, kdo vám ji složí. Zkrátka, štáb je vámi vymezená skupina lidí, kteří s vámi budou spolupracovat. Jak se jim poté odměníte, záleží také na vás, což je mimochode také důležitá součást plánu, kterou nesmíte opomenout. Vše tady záleží na domluvě. Přinejmenším zorganizujte po natáčení menší party s pivem zdarma, kterou všem ostatním poděkujete za spolupráci.
Co je ale nezbytné u štábu, je vaše společné plánování vytvoření jednotlivých obrazů podle scénáře. Máte předlohu, teď ji ale musíte rozpracovat do detailnější struktůry, která se v profesionálním filmu často nazývá technický scénář. Slouží k tomu, abychom jako filmaři měli přesnou představu o tom, jak každá scéna ve filmu bude v konečné verzi vypadat, jaké budou použity záběry, atd. Já osobně technický scénář většinou nepoužívám, ale často si složitější scény rozkreslím do jednotlivých obrázků a vytvořím tak ,,storyboard". To mi na place přesně řekne, jaké záběry musím v daném okamžiku natočit a kolik jich přesně bude.


3) Máte plán a svůj tým. Můžete se pustit do práce. Součástí plánu by měl být i rozvrh, ale u amatérského filmu není nutný. Natáčecí období je nejlepší mít naplánované do detailů. Nejhorší řešení je spoléhat na to, že se něco domyslí na místě. Přemýšlení na place způsobuje velmi výraznou ztrátu cenného času. Nejlepší je, když se natáčí přesně podle plánu, v němž nic nechybí.

4) Máte-li natočený materiál, následuje jeho zpracování. Skoro každý amatér si střihá svůj film sám doma na počítači. Chcete-li se ale více přiblížit profesionálům, je možné si pronajmout střižnu.
A film je hotový. Zorganizujte vlastní premiéru. Nemusí to být jen doma u televize, můžete opět sáhnout do kapsy a uskutečnit premiéru v nějakém klubu, nebo hospodě s plátnem. Nicméně, jako seriózní režisér byste měli myslet na své spolupracovníky, co pro vás všechno udělali. Já proto osobně považuje třeba takovou menší afterparty za samozřejmost.

Nezapomeňte, že jsem stále k dispozici. S jakýmkoli dotazem či žádostí se na mě vždycky můžete obrátit. To, co máte na srdci, stačí napsat do kolonky Zpráva autorovi. Jsem tu pro sebe i pro vás, tak neváhejte. ;-)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Barbora Kučerová Barbora Kučerová | 3. dubna 2013 v 11:15 | Reagovat

Chtěla bych se zeptat. Jaký je program na stříhaní filmu?

2 neviem neviem | 7. června 2013 v 12:48 | Reagovat

Barbora tých pogram je kvantum. Skús si pozret nejaky ktory sa ti bude páčiť http://www.stahuj.centrum.cz/?g[s]=video Odporučiť neviem lebo videam a strihu som sa venovala pred 5rokmi a to je dost dlha doba :D

3 KIRARilk KIRARilk | E-mail | Web | 2. července 2018 v 17:21 | Reagovat

To determine internal swelling is difficult enough, therefore, consequently, they influence the body for a long time, which threatens the normal fetus. Fluids are dangerous because they break blood circulation. Similar picture leads to the strengthening of negative tendencies feeding and the breath baby, formed hypoxia.
Fighting such a pathology should be done with the help of correction feeding and special exercises so that fluid does not stay tissues. If expectant mother is resting, then under the feet better put a cushion or pillow to improve the blood circulation of tired legs. Prohibited long time to sit or stand, as this leads to stagnation in the body. It is recommended that the knee-elbow position several times a day in order to increase blood flow.
<a href=http://pregnancyplus.info/how-to-relieve-breast-pain-during-pregnancy-useful-tips>how to relieve breast pain during pregnancy</a>

4 MirkaJace MirkaJace | E-mail | Web | 27. července 2018 v 2:01 | Reagovat

Peels help to escape from of all age amendments of the skin cover. Procedures efficient at any time, shown for skin of any species. After light exfoliation disappear minor wrinkles, skin area turns out smooth, smooth. Regeneration – three days. The middle peeling beautifully copes wrinkles (expression, old, smoothing minor scars, removes freckles.
Recovery – 7 days. Profound peeling doing in the beauty clinics. This is maximum effective operation, although requires long term regeneration – up to four weeks.
<a href=http://chemicalpeel.in/chemical-peel-before-and-after>chemical peel before after</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama