Insomnie (2002)

7. června 2012 v 14:51 | ostrou |  Filmové tipy

I N S O M N I E,,Já vím, že jsi zastřelil svého parťáka. Viděl jsem tě. Ty zase víš, kdo jsem já. Uděláme obchod. Já budu mlčet a ty mě z toho dostaneš." (klikněte na ,,celý článek")Film od režiséra Chrostophera Nolana, v hlavní roli Al Pacino, Robin Williams a Hilary Swank.

Příběh:


Detektiv Will Dormer (Al Pacino) přilétá s kolegou Hapem (Martin Donovan) do malého městečka na Aljašce vyšetřovat případ vraždy mladé dívky. Postupně zkoumá, jaký byl její život, jaké měla přátelé. Vyslíchá její spolužáky a prohlíží její byt. Vše se změní, když tým vyšetřovatelů najde její školní tašku v opuštěné chatce na pobřeží. Dormer rozhodne, aby ji vrátili zpět na ono místo a současně po ní rozhlásili pátrání. Zkrátka chce, aby se pro ni vrah co nejdříve vrátil, než ji někdo najde. Policie na něj tedy plánuje léčku, ale na místě se prozradí. Vrah tedy zpanikaří, začne utíkat a zchová se před nimi v mlze. Will Dormer ho sleduje, ale z nenadání, místo něj, zastřelí svého parťáka Hapa. Dormer poté začíná utíkat před pravdou, celý vystresovaný z minulých případů, při nichž se s Hapem tehdy nepohodli. Nehodlá to proto přiznat jako nehodu, bojí se totiž, že jej velitelství v Los Angeles bude podezírat, že Hapa zabil kvůli pomstě.
Když Dormer najde původního vraha, kterým je Byrd Walter (Robin Williams), dostane se s ním do neřešitelného dilema, protože Walter viděl, co Dormer tehdy v mlze udělal. Detekriv utíká před pravdou a trpípo dobu několika dní nespavostí neboli insomnií.

,,Dobrý policajt nemůže spát, protože ještě nemá zajištěné všechny důkazy a špatný, protože mu to nedovolí svědomí. Vaše slova."Ostatní postavy:


Ellie: Zdejší detektivka, nadšená fanynka Willa Dormera. Nyní s ním spolupracuje na případu vraždy mladé dívky. Je jediný člověk, který začne mít na Willa podezření. (Hilary Swank)


Hap: Willův parťák, v minulosti společně pracovali na spoustě případů v Los Angeles. Dříve spolu měli ohledně jednoho z nich jisté neschody. Případ byl podobný tomu současnému. (Martin Donovan)


Walter: Spisovatel, který má na svědomí smrt mladé Kate. Byl svědkem Dormerovy nehody v mlze, proto využívá onu pravdu pro přesvědčení Dormera k jeho očištění. Vždy jedná až děsivě klidně. Každou chvíli má nějakou kličku, jak se dostat z problému. (Robin Williams)Proč právě tento?


Mrazivý příběh a ponurá atmosféra vás udrží v napětí. Za scénář si zaslouží uznání a největší podíl má na celkovém dojmu střih a hudba, kterou pro film složil David Julyan. Snímek Christophera Nolana z roku 2002, natočený podle staršího norského stejnojmeného filmu z roku 1997.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama